Koniec amerykańskiego imperium? Robert Kiyosaki uważa Bitcoina za zbawcę w obliczu kryzysu zadłużenia

Znany autor i ekspert finansowy Robert Kiyosaki wydał surowe ostrzeżenie dotyczące stanu amerykańskiego imperium. Podkreślił rosnące zadłużenie Stanów Zjednoczonych i uznał Bitcoin (BTC), złoto i srebro za potencjalnych wybawców. Ponadto inwestor nakreślił podobieństwa między imperium amerykańskim a imperium rzymskim, aby podkreślić, dlaczego kraj jest w niebezpieczeństwie.

Robert Kiyosaki opowiada się za Bitcoinem jako zabezpieczeniem przed masowym kryzysem zadłużenia
Kiyosaki zwrócił uwagę, że oczekuje się, że w przyszłym tygodniu na Super Bowl zostanie postawionych 68 miliardów dolarów. Co więcej, zauważył, że tak ogromne zakłady pojawiają się w obliczu rekordowo wysokiego poziomu zadłużenia kraju, który jego zdaniem jest nie do utrzymania. Od samego początku Stany Zjednoczone miały dług, który wzrósł podczas wydarzeń takich jak Wojna Rewolucyjna, osiągając ponad 75 milionów dolarów w 1791 roku.

Co więcej, pomimo sporadycznych redukcji, takich jak w 1835 r. ze względu na sprzedaż ziemi, dług dramatycznie wzrósł podczas wojny secesyjnej, osiągając prawie 3 miliardy dolarów do 1865 roku. Co więcej, przez cały XX wiek zadłużenie Stanów Zjednoczonych stale rosło, osiągając około 22 miliardów dolarów po I wojnie światowej.

Ostatnie znaczące skoki nastąpiły w wyniku wojen w Afganistanie i Iraku, Wielkiej Recesji w 2008 r. oraz pandemii COVID-19. Od roku podatkowego 2019 do 2021 wydatki wzrosły o około 50%, głównie z powodu COVID-19. W ciągu ostatniego stulecia dług federalny gwałtownie wzrósł z 403 miliardów dolarów w 1923 roku do 33,17 biliona dolarów w 2023 roku, zgodnie z danymi fiskalnymi rządu USA.

Nawiązując do historii, Kiyosaki zasugerował, że nadmierne skupienie się na rozrywce może odwracać uwagę od podstawowych kwestii gospodarczych, podobnie jak w starożytnym Rzymie. W związku z tym Kiyosaki zauważył, że “historia się powtarza, jeśli głupota się powtarza” i ostrzegł Amerykanów przed takimi inwestycjami opartymi na rozrywce. Kiyosaki zasugerował rozważenie alternatywnych aktywów, takich jak złoto, srebro i Bitcoin, jako lepszych opcji inwestycyjnych.

Ponadto niedawno ostrzegł przed upadkiem amerykańskiej gospodarki. Kiyosaki opowiedział się za przyjęciem Bitcoina i zauważył, że rynki akcji i obligacji mogą wkrótce odnotować wielki spadek. Co więcej, radził zmniejszyć zaufanie do walut fiducjarnych, takich jak dolar, ponieważ może on zostać dotknięty dewaluacją.

Czytaj także: Robert Kiyosaki: ostrzeżenie autora Bogatego ojca o upadłości banków, Bitcoin jedyną opcją?

Stany Zjednoczone pozostają dominującą globalną siłą z przewagą militarną i kontrolą nad krytycznymi szlakami morskimi. Dysponują około 30% światowego bogactwa i wywierają znaczący wpływ na globalny system finansowy. Jednak konflikt w Afganistanie stanowił poważne wyzwanie dla projekcji siły USA, podczas gdy napięcia z Rosją na Ukrainie nadwyrężyły jej globalne wpływy.

Wzrost znaczenia Chin stanowi poważne wyzwanie dla amerykańskiej dominacji, prowadząc do przesunięcia punktu ciężkości z tradycyjnych konfliktów na Bliskim Wschodzie na rywalizację z Chinami. Pomimo utrzymania centralnej pozycji gospodarczej i skali militarnej, Stany Zjednoczone stoją w obliczu krytyki i postrzegania upadku, szczególnie widocznego w ich zmaganiach o stabilizację regionów takich jak Afganistan.

Turcja i Iran również stanowią zagrożenie dla globalnych wpływów USA. Odradzające się nacjonalizmy Turcji i Iranu oraz znaczący wzrost gospodarczy Indii podkreślają zmieniającą się dynamikę władzy. Tymczasem konsekwentne dostosowywanie się Wielkiej Brytanii do interesów USA podkreśla głębię ich sojuszu, niezależnie od zmian politycznych.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych zarówno administracja Donalda Trumpa, jak i Joe Bidena stanęły w obliczu wyzwań związanych z utrzymaniem globalnej dominacji. Podczas gdy Trump realizował program “America First”, jego administracja kontynuowała tradycyjną politykę USA, taką jak wojna w Jemenie i napięcia z Iranem.

Podobnie, prezydentura Bidena zmaga się z dostosowaniem strategii USA w obliczu rosnących wyzwań ze strony Chin i trwających konfliktów na całym świecie. Ponadto, jak podkreślił Robert Kiyosaki, pułapka zadłużenia kraju tylko wszystko pogarsza, z ponad 33 bilionami dolarów długu.

Z drugiej strony, dominacja dolara amerykańskiego jest pod presją. Władimir Putin, prezydent Rosji, skrytykował wykorzystanie dolara amerykańskiego w sankcjach gospodarczych, nazywając to “strategicznym błędem”. W wywiadzie dla Tuckera Carlsona powiedział: “Wykorzystanie dolara jako narzędzia walki w polityce zagranicznej jest jednym z największych błędów strategicznych”.

W obliczu surowych sankcji USA po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r., handel został wstrzymany i spowodował przesunięcie w kierunku rosyjskiego rubla i chińskiego juana, które zastąpiły dolara w handlu międzynarodowym. W związku z tym Putin zasugerował, że sankcje te znacznie zaszkodziły gospodarce USA, podkreślając w ten sposób spadek dominacji dolara.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours