Rynek kryptowalut w tym tygodniu: Czego spodziewać się po CPI, PPI i innych kluczowych danych?

Inwestorzy z niecierpliwością oczekują na publikację styczniowego indeksu cen konsumpcyjnych (CPI), który zostanie opublikowany o 8:30 EST we wtorek, 12 lutego, aby ocenić postępy Rezerwy Federalnej w walce z inflacją. Uczestnicy rynku złagodzili oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w marcu. Fed rozważa jednak przesunięcie cięcia na maj-czerwiec z przyczyn nieuniknionych. Co więcej, wtorkowe dane będą miały kluczowe znaczenie dla kształtowania nastrojów rynkowych.

Czego spodziewać się po kluczowych publikacjach danych w tym tygodniu?
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI)
Zgodnie z prognozami FactSet, amerykański wskaźnik CPI ma wzrosnąć w styczniu o 0,2%, zgodnie z grudniowym wzrostem. Co więcej, Core CPI, który wyklucza zmienne ceny żywności i energii, ma wzrosnąć o 0,3% w styczniu, odzwierciedlając grudniowy wzrost. Z kolei w ujęciu rok do roku CPI ma wzrosnąć w styczniu o 2,9%, czyli nieco mniej niż w grudniu (3,4%). Tymczasem bazowy wskaźnik CPI ma wzrosnąć o 3,7% r/r, co oznacza spadek z 3,9% w grudniu.

Katie Nixon, dyrektor ds. inwestycji w Northern Trust Wealth Management, przewiduje, że styczniowy wzrost CPI “będzie nadal podążał we właściwym kierunku”, zgodnie z raportem Morning Star. Dodała jednak, że będzie to wolniejsze tempo w porównaniu do spadków inflacji PCE, preferowanej miary Fed.

Na rynku kryptowalut zwiększona niepewność związana z inflacją i polityką pieniężną często skłania inwestorów do poszukiwania alternatywnych aktywów, takich jak Bitcoin (BTC) i inne kryptowaluty. Co więcej, Bitcoin działa jako zabezpieczenie przed inflacją, co może zwiększyć jego popularność w przypadku wzrostu inflacji. Co więcej, jeśli wzrost ten będzie wyższy od oczekiwań, szanse na przejście na rynek kryptowalut są większe.

Indeks cen producentów (PPI)
Ponieważ oczekuje się, że styczniowy CPI i Core CPI będą świadkami wzrostu, PPI może również odnotować wzrost, ponieważ są one skorelowane. Jednak w grudniu 2023 r. wskaźnik PPI spadł o 0,1% pomimo rosnących obaw o inflację. Co więcej, wzrost rok do roku wyniósł 1%, co wskazuje na znaczący kamień milowy w wysiłkach na rzecz kontroli inflacji.

W związku z tym, jeśli ponownie odzwierciedli ten sam trend, może to być głównym katalizatorem w dalszym minimalizowaniu presji inflacyjnej. Spadek PPI może ostatecznie pomóc w obniżeniu gwałtownego wzrostu CPI. Może to ograniczyć przejście na niestabilne i ryzykowne aktywa, takie jak Bitcoin i inne kryptowaluty.

Czytaj także: Koniec amerykańskiego imperium? Robert Kiyosaki uważa Bitcoina za zbawcę w obliczu kryzysu zadłużenia

Wydatki na mieszkanie i czynsz
Przedsprzedaż X MINING
Przedsprzedaż X MINING jest już dostępna!
Zarabiaj 81% rocznych pasywnych zwrotów dzięki stakingowi i wydobywaniu bitcoinów.
KUP TERAZ
AD
Ponadto Nixon podkreślił, że podczas gdy inflacja zasadniczo spada, niektóre składniki, takie jak koszty mieszkaniowe i usługi, wolniej podążają za tym trendem ze względu na ich lepki charakter. Jeffrey Roach, główny ekonomista w LPL Financial, powtórzył ten sentyment i podkreślił, że opóźnienie w niektórych kategoriach, takich jak usługi i ceny wynajmu, przyczynia się do złożoności dynamiki inflacji. Analitycy spodziewają się jednak spadku inflacji czynszów w nadchodzących miesiącach.

Z drugiej strony, ceny towarów spadły wystarczająco szybko, aby obniżyć inflację zasadniczą w ostatnich miesiącach. Nixon opisuje ten trend jako dynamikę “push/pull”, z postępem po stronie towarów równoważącym inflację po stronie usług.

Rola rynku pracy w presji inflacyjnej
Utrzymująca się siła rynku pracy stanowi wyzwanie dla umiarkowanej inflacji. Realny wzrost płac i solidne dane dotyczące zatrudnienia nadal napędzają wydatki konsumpcyjne, potencjalnie wywierając presję na wzrost cen. Według Nixona, zeszłotygodniowy raport o zatrudnieniu przypomniał, że “ostatnia mila” inflacji pozostaje nieuchwytna.

Zagrożenia dla styczniowych perspektyw inflacji obejmują potencjalną presję inflacyjną wynikającą z rosnących kosztów produkcji i zakłóceń w łańcuchu dostaw, szczególnie w regionie Morza Czerwonego. Wyzwania te mogą skomplikować proces decyzyjny Fed, który ocenia czas potencjalnych obniżek stóp procentowych.

Obniżka stóp Fed czy pauza?
Przedsprzedaż Green Bitcoin
Przedsprzedaż Green Bitcoin jest już dostępna!
Uruchomienie na głównych giełdach po przedsprzedaży
Stake $GBTC – przyszłość przewidywania zarobków.
KUP I POSTAW TERAZ
AD
Według narzędzia CME FedWatch, oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w maju wynoszą 52%, podczas gdy istnieje 39% szans na utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie. Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell podkreślił potrzebę uzyskania większej liczby dowodów na trwałe umiarkowanie inflacji przed rozważeniem obniżek stóp. Ponadto podkreślił znaczenie ścisłego monitorowania danych gospodarczych.

Co więcej, urzędnicy rozważają również przesunięcie obniżki stóp Fed na okres maj-czerwiec ze względu na różne czynniki i jej przewidywany wpływ na rynki. Ponieważ oczekiwania dotyczące potencjalnej obniżki stóp ulegają wahaniom, ceny kryptowalut mogą doświadczać zwiększonej zmienności, ponieważ inwestorzy reagują na zmieniające się trendy makroekonomiczne.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours